Saç Tipine Göre Şampuan Seçimi

Saç Tipine Göre Şampuan Seçimi
28 Eylül 2017 tarihinde eklendi, 1.056 kez okundu.

Bir kadın için saçın güzel görünmesi çok önemlidir. Güzel saçlara sahip olmak için saç tipinize göre şampuan tercih etmeniz gerekmektedir. Saç tipinize uygun şampuan kullandığınız zaman saçınızdaki o sağlıklı görünüşü farkedeceksiniz. Şampuan seçerken kozmetik ürünlerden ziyade doğal ürünleri tercih etmelisiniz.Şampuan seçmeden önce ilk olarak saç tipinizi belirleyin.

Saç Tipi Nasıl Belirlenir ?

Saç tipini belirlemek için ilk olarak duş alın.Duştan çıktından sonra havlu yardımı ile saçınızdaki ıslaklığı alın. Fırça ya da tarak kullanmadan saçınızı saç kurutma makinası ile kurutun. Saçlarınız kuruduktan sonra saçınızın kıvırcık mı, düz mü, kabarık mı, dalgalı mı olduğuna bakın. Eğer saçınız kabardı ise  saç teliniz kalın demektir . Saçınız düz ve kabarık değil ise saç teliniz incedir . Saçınız dalgalı şekilde ise saç teliniz orta kalınlıktadır. Saçlarınız kabarık ve kıvırcık şekilde ise saç teliniz çok kalındır. Saçlarınız  banyo yaptıktan 3 gün sonra yağlanıyorsa saçlarınız kurudur. Saçlarınız yıkadıktan sonra 24 saat içerisinde saçlarınızda yağlanma oluyor ise saçlarınız yağlıdır. Saç derileriniz pul pul dökülmeler meydana geliyor ise saçınızda kepek problemi bulunmaktadır.

Kuru ve Boyalı Saç Tipi

Kuru bir saça sahip iseniz içeriğinde yoğun nemlendirici bulunan şampuanlar tercih edin. Boya işlemi uyguladığınız için saçlarınız kurumuş olacaktır. Kuru ve boyalı saçlar için şampuan alın. Nemlendirici özelliği bulunan şampuanlar kremsi bir dokunuş sağladığı için saçınızı taramak daha kolay olucaktır.

Yağlı Saç Tipi

Yağlı saç tipine sahip olanlar yağ arındırıcı özelliğe sahip şampuan tercih etmelisiniz. Saçlarınızı hergün yıkamaktan,saçlarınız ile oynamaktan ve saçınıza düz model vermekten kaçınmaya özen gösterin. Saç deriniz ve saçınızdaki yağı dengelemek için Ph dengesini koruyan doğal ürünlerden yapılmış şampuan tercih edin.

Normal Saç Tipi

Saçınızı yıkadıktan sonra yağlanma 24 saat sonra oluyor ise normal saç tipine sahipsiniz demektir. Saçlarda elektriklenme ve kabarma normal saç tipinde olmamaktadır. Bu saç tipinizi korumak için doğal ürünlerden elde edilmiş şampuan tercih etmelisiniz.

Yıpranmış Saç Tipi

Eğer saçınızda boya,röfle,aşırı fön kullanımı,perma gibi işlemler yapıldı ise yıpranmış saça sahipsiniz demektir. Bu saç tipine özel üretilmiş  doğal şampuanlar tercih edin. Yıpranmış saçların karşılaştığı sorunlar genellikle saç kırıklığı ve saç dökülmesidir. Saç kırıklarına çözüm olarak saçlarınızın uçlarını düzenli olrak kestirin. Yoğun nemlendirme özelliğine sahip keratin yapısını destekleyen şampuanlar kullanın. Şampuanın yanı sıra ekstra olarak bakım yağı kullanabilirsiniz.

Kepekli Saç Tipi

Saç derisinin kuruyup dökülmesine neden olan saç tipidir. Kepeğe karşı olan şampuan türlerini tercih etmelisiniz. Saçlarınızı ılık su ile yıkayarak saç derinizdeki kuruluğun önüne geçebilirsiniz.

Arkadaşlarınızında İlgisini Çekebilir..

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sayfa başına git